Monitoring środowiskowy i technologie środowiskowe

Studenci II roku wybierają jedną z dwóch specjalizacji. W ramach wybranej specjalizacji przygotowywane są prace licencjackie, przedstawiane do recenzji na roku III.

Studenci kierunku ochrona środowiska, oprócz podziału na specjalizacje, uczestniczą w kilku wspólnych przedmiotach,takich jak: ekofilozofia, społeczna odpowiedzialność biznesu, etologia czy kulturowa antropologia środowiskowa.

Wspólne przedmioty reprezentują zarówno obszar nauk humanistycznych, jak i przyrodniczych. Liczba przedmiotów jest zróżnicowana dla roku II i III.

Monitoring środowiskowy i technologie środowiskowe

W specjalizacji akcent dydaktyczny i badawczy został położony na empiryczny charakter ochrony środowiska. Studenci w ramach specjalizacji poznają sposoby monitorowania stanu środowiska naturalnego. Ponadto zostanie przedstawiona wybrana problematyka z obszaru technologii środowiskowych. Znaczna część zajęć przewidziana jest w formie ćwiczeniowej w laboratoriach CLNP (www.ieib.edu.pl), bądź w formie zajęć terenowych.

W obszarze ‘monitoringu środowiskowego’ akcent tematyczny położony został między innymi na: hydrologię, gospodarkę wodną, biochemię, ekotoksykologię, mikrobiologię środowiskową, zoologię, bioremediencję, czy szeroko pojętą antropologię.

Zagadnienia związane z ‘technologiami środowiskowymi’ obejmują zajęcia z: podstaw inżynierii procesowej, instrumentów technologicznych w ochronie środowiska, odnawialnych źródeł energii, czy podstaw biogospodarki.

Absolwenci tej specjalizacji zostaną przygotowani do pracy w laboratoriach środowiskowych oraz jednostkach badawczych monitorujących stan środowiska.

Blok przedmiotów proponowany dla specjalizacji Monitoring Środowiskowy i Technologie Środowiskowe

• Biochemia
  • Chemia środowiska
  • Geologia i geomorfologia
  • Podstawy meteorologii i klimatologii
  • Mikrobiologia środowiskowa
  • Rozwój prawidłowy człowieka;
  • Statystyka w naukach o środowisku;
  • Bio-indykacja jako narzędzie oceny stanu środowiska;
  • Ekotoksykologia;
  • Morfologiczna ocena rozwoju człowieka;
  • Szkieletowa ocena oddziaływania środowiska;
  • Hydrologia i gospodarka wodą;
  • Instrumenty technologiczne w ochronie środowiska;
  • Odnawialne źródła energii;
  • Wpływ transportu na środowisko;
  • Podstawy inżynierii procesowej;
  • Wprowadzenie do prawa ochrony środowiska.